AstraZeneca ma być zwolniona z roszczeń z tytułu odpowiedzialności za szczepionki korona wirusowe w większości krajów.

(Reuters) - AstraZeneca otrzymała ochronę przed przyszłymi roszczeniami z tytułu odpowiedzialności za produkt związaną ze szczepionką COVID-19, na którą ma nadzieję większość krajów, z którymi zawarła umowy na dostawy, powiedział Reuterowi członek zarządu.

Szczepionki
Szczepionki
„To wyjątkowa sytuacja, w której jako firma po prostu nie możemy ryzykować, jeśli za ... cztery lata szczepionka wykazuje skutki uboczne” - powiedział Reuterowi Ruud Dobber, członek wyższego kierownictwa Astry.

Czytaj całość na:

(Reuters) - AstraZeneca otrzymała ochronę przed przyszłymi roszczeniami z tytułu odpowiedzialności za produkt związaną ze szczepionką COVID-19, która ma nadzieję, że większość krajów, z którymi zawarła umowy na dostawy, powiedział Reuterowi członek zarządu.

ZDJĘCIE PLIKU: Logo firmy farmaceutycznej AstraZeneca jest wyświetlane na ekranie na parkiecie giełdy nowojorskiej (NYSE) w Nowym Jorku, 8 kwietnia 2019 r. REUTERS / Brendan McDermid / File Photo

Przy 25 firmach testujących kandydatów na szczepionki na ludziach i przygotowujących się do uodpornienia setek milionów ludzi, gdy produkty te będą działać, kwestia, kto płaci za jakiekolwiek roszczenia odszkodowawcze w przypadku skutków ubocznych, była trudnym punktem w negocjacjach dotyczących dostaw.

„To wyjątkowa sytuacja, w której jako firma po prostu nie możemy ryzykować, jeśli za ... cztery lata szczepionka wykazuje skutki uboczne” - powiedział Reuterowi Ruud Dobber, członek wyższego kierownictwa Astry.

„W zawartych przez nas umowach prosimy o odszkodowanie. W większości krajów dopuszczalne jest wzięcie tego ryzyka na swoje barki, ponieważ leży to w ich interesie narodowym ”- powiedział, dodając, że Astra i organy regulacyjne stawiają bezpieczeństwo i tolerancję jako najwyższy priorytet.

Dobber nie wymieniłby nazw krajów.
Urzędnicy UE powiedzieli Reuterowi w tym tygodniu, że odpowiedzialność za produkt była jednym z punktów spornych w europejskich staraniach o zapewnienie dostaw potencjalnych szczepionek COVID-19 od firm Pfizer, Sanofi i Johnson & Johnson.

Stany Zjednoczone mają już jednak prawo wyłączające roszczenia deliktowe z produktów, które pomagają kontrolować kryzysy zdrowia publicznego, w postaci Ustawy o gotowości publicznej i gotowości na wypadek sytuacji nadzwyczajnych z 2005 r. Lub Ustawy o przygotowaniu do pracy.

AstraZeneca, drugi co do wielkości producent leków w Wielkiej Brytanii, zobowiązał się dostarczyć łącznie ponad 2 miliardy dawek bez zysku w umowach ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i krajami europejskimi, a także innymi narodami i organizacjami.

Umowy Astra różnią się od większości konkurentów, ponieważ zapewniły wsparcie rządu dla wysiłków związanych z produkcją i rozwojem, podczas gdy konkurenci, tacy jak GlaxoSmithKline, chcą negocjować cenę gotowego produktu, zależną od zatwierdzenia.

Według Dobbera, aby poprzeć swoje roszczenie o rezygnację z zysków ze współpracy w Stanach Zjednoczonych o wartości 1,2 miliarda dolarów, Astra udzieliła nawet rządowi dostępu do rachunków finansowych związanych z przedsięwzięciem.

„Są bardzo wyraźne kamienie milowe, zanim zamierzają zapłacić. Ponieważ obiecaliśmy, że wyprodukujemy szczepionkę bez zysku, audytorzy administracji USA uzyskają bezpłatny dostęp do naszych ksiąg rachunkowych ”- powiedział.


Originally posted 2021-01-03 11:48:51.